Past Award Recipients

Past Bert Render and Earl Siegal Award Scholarship Winners

Every year B’nai B’rith selects an outstanding female and male academic athlete to honor at the Omaha Sports Banquet.  Below are past recipients of the Bert Render (male athletes) and Earl Siegal (female athletes) Awards.

1963  Bob Churchich, North
 1964  Dave Bouda, Creighton Prep
 1965  Dick Davis, North
 1966  Randy Reeves, Benson
 1967  Ron Volberding, Westside
 1968  Brian Lindstrom, Creighton Prep
 1969  Johnny Rogers, Tech
 1970  Tim Lackovic, Ryan
 1971  Dan Warthen, North; Kevon Sigler, Abraham Lincoln
 1972  Russ Bueker, Burke
 1973  Ed Burnes, Rummel
 1974  Monte Anthony, Bellevue
 1975  Bobby Bass, Benson
 1976  Joe Adams, Bellevue
 1977  Jim Kotera, Gross
 1978  Dave Rimington, South
 1979  John Sherlock, South
 1980  Chris Knust, Creighton Prep
 1981  Dan Wingard, Westside
1982  Steve Hanel, Northwest; Larry Station, Central
1983  Jeff Taylor, Westside
1984  Paul Parr, Gross
1985  Greg Olsen, Northwest; Sean Ridley, Central
1986  Dave Jandric, Creighton Prep
1987  Leodis Flowers, Central
1988  Mark Eversden, Westside
1989  Scott Bream, Millard South
1990  Rob DeBoer, Burke
1991  Clester Johnson, Bellevue West; Laura Gebhart, Gross
1992 Damon Benning, Northwest; Jenny Bramer, Millard South
1993  Michael Cooper, Westside; Rebecca Hornbacher, Ralston
1994  Ben Fogarty, Creighton Prep; Sarah Fredstrom, Burke
1995  Tony Schrager, Westside; Renee Saunders, Marian
1996  Vince Pietro, Creighton Prep; Reshea Bristol, Bryan
 1997  Eric Crouch, Millard North; Kelly Lindsey, Millard North
1998  Randy Stella, Benson; Sara Cizek, Millard South
1999 Judd Davis, Millard North; Ja’Nae’ Mosley, Bellevue East
2000  Brad Metzler, Westside; Amy Sibbernsen, Marian
2001  Daniel Bruce, Millard West; Laura Spanheimer
2002  Robbie Morrissey, Millard West; Angie Janis, Millard North
2003  John McCardle, Millard North; Haley Fries, Westside
2004  Cortney Grixby, Central; Carolyn Decker, Bellevue West
2005   Zach Potter, Creighton Prep; Kyla Roehig, Papillion-LaVista
2006  Paul Homer, Millard North; Samantha Schuett, Millard West
2007  Niles Paul, Omaha North; Kelsey Woodard, Bellevue West
2008  Tim Biere, Westside; Amy Monson, Papillion-LaVista
2009  Tyler Niederklein, Millard West; Gina Mancuso, Papillion-LaVista
2010  Ronald Coleman, Omaha North; Sarah Nelson, Westside
2011  Galen Gullie, Bryan; Sarah Nelsen, Westside
2012  Joe Imig, Bryan; Lauren Meyers, Westside
 2013  Akoy Agau, Omaha Central; Kadie Rolfzen, Papillion-LaVistaSouth
2014  Harrison Phillips, Millard South; Madison Unzicker, Millard West
2015  Malik Hluchoweckyj, Bellevue West; Kianna Ibis, Benson High